راهنمای انتخاب نام برای کسب وکار (۲)

راهنمای انتخاب نام برای کسب وکار (۲)

مقدمه

در ادامه مقاله قبلی که با عنوان راهنمای انتخاب نام برای کسب وکار (۱) منتشر کردیم، در این مقاله نکات دیگری را در مورد انتخاب یک نام مناسب برای کسب وکار صحبت خواهیم کرد.

business-name-

توصیه های مهم در هنگام انتخاب نام برای کسب وکارتان

  1. نامی را انتخاب کنید که نه تنها برای خودتان بلکه برای مشتریان احتمالی تان جذاب باشد.
  2. از انتخاب نام‌های طولانی ، مبهم و گیج کننده خودداری کنید. یک نام بلند به هیچ عنوان نمیتواند در ذهن مخاطب بماند و به سادگی می تواند فراموش شود.
  3. از انتخاب نام‌های دو پهلو که تنها برای خودتان جذاب است دوری کنید.
  4. از عبارت اختصاری و مخفف استفاده نکنید. یک اسم مخفف به هیچ عنوان در ذهن مخاطب باقی نمی ماند، زیرا هیچ کس نمی داند این نام مخفف چه چیزی می باشد و معنی آن را نمی داند، تنها صاحب آن کسب وکار می داند.
  5. نام کسب و کار شما باید اینترنت پذیر باشد تا در صورت لزوم امکان ثبت دامنه برای آن وجود داشته باشد.
  1. فقط به نوشتن ۴ الی ۵ اسم بسنده نکنید، اسامی بیشتری بنویسید، در انتها بعضی از این اسم ها حذف می شود.
  2. می توانید از دیگران هم کمک بگیرید و یا از روش طوفان فکری سازماندهی شده استفاده کنید.
  3. برای انتخاب یک نام مناسب حتما برای خود یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هر نامی که به ذهن شما میرسد را درون آن بنویسید و مقابل آن یادداشت کنید که این نام چگونه می تواند با کسب و کار شما و فعالیت شما ارتباط داشته باشد.

سنجیدن نام انتخابی خود

پس از اینکه نام های انتخابی خود را به چند نام محدود کردید که موارد گفته شده در بالا در آن رعایت شده باشد، نوبت به جستجو در نام های ثبت شده می رسد تا نام انتخابی شما تداخلی با نام تجاری فرد یا شرکت دیگر نداشته باشد. می توانید از سایت روزنامه رسمی کشور استعلام کنید یا از یک شرکت که در زمینه تحقیقات بازار کمک بگیرید تا مطمئن شوید که نام جدید شما به نام یا علامت تجاری کسب و کار دیگری لطمه نمی زند. برای اینکه به اهمیت این موضوع پی ببرید به مثال زیر توجه کنید. شما کسب و کار خود را شروع کرده اید و اوضاع به خوبی پیش می رود، ناگهان اظهارنامه مبنی بر شکایت فردی در شهر دیگر به جهت سرقت نام تجاری شان به دست شما می رسد. همین مساله باعث درگیری شما به این دعوی حقوقی طولانی مدت و پرداخت غرامت و نهایتاً ممکن است باعث ورشکستی شما هم شود. پس قانون را فراموش نکنید. بنابراین این مساله قابل اجتناب بود اگر از افراد که در این زمینه تخصص داشتند کمک می گرفتید.

فرآیند انتخاب نام مناسب می تواند پیچیده شود، بنابراین از مشاوره با یک متخصص در زمینه کسب وکار و  بازاریابی که اشراف کامل به قوانین حاکم بر نام های تجاری دارند بهره ببرید، مخصوصاً اگر در حیطه ای می خواهید فعالیت کنید که نام شرکت تاثیر مستقیمی بر موفقیت کسب وکارتان دارد. با این حال، صرف مبلغی در ابتدای کار در ازای دریافت توصیه‌های متخصصان در این زمینه، می‌تواند در دراز مدت به‌صرفه باشد.

انتخاب نام مناسب

با توجه به چشم انداز و اهدافی که برای آینده کسب وکار خود متصور هستید و  بازارهایی که ممکن است در آینده بخواهید بدان وارد شوید و تنوع محصولات یا خدمات آتی کسب و کار خود و همچنین ویژگی کلیدی و منحصر به فرد خدمتی که ارائه می کنید، ببینید کدام نام بهتر و دقیق تر کسب وکار شما را توصیف می کند؟

برخی از موسسان کسب وکار با تحقیقات بازاریابی و پرس و جو درباره دیدگاه های مشتریان احتمالی تصمیم نهایی را می گیرند.

نام یک کسب وکار اولین قدم در راه ساختن یک کسب وکار قوی است. داشتن یک نام مناسب که بتواند در ذهن مخاطبان باقی بماند یکی از کلیدهای موفقیت یک کسب و کار می باشد، همچنین نام مناسب بخشی از بازاریابی باشد، زیرا نام مناسب می تواند در بازگشت مخاطب تاثیر فراوانی داشته باشد.

 1396374537-how-name-business-hero

برخی از محدودیت های قانونی نامگذاری در اداره ثبت شرکتها

برای ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها یکسری محدودیت های قانونی وجود دارد که برخی از این محدودیت های قانونی در ادامه آمده است:

اسم شرکت نباید تکراری باشد علاوه بر اینکه حداقل دو کلمه از سه کلمه اسم شرکت باید با اسم شرکتهای ثبت شده دیگر متفاوت باشند.

– بطور کلی در طراحی اسم برای شرکت نباید از کلمه های لاتین استفاده شود. کلمه هایی که برای اسم شرکت استفاده می شوند، باید مورد قبول فرهنگستان زبان و ادب فارسی باشد.

– استفاده از کلماتی که مخالف شئون اسلامی هستند در انتخاب اسم برای شرکت ممنوع است.

– در اسم شرکت نمی توان از نام هایی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد استفاده کرد. برای استفاده از آنها در اسم شرکت باید از مراجع مرتبط مجوز گرفت. تعدادی از این کلمات به شرح زیر است:

برای استفاده از کلمه‌های بسیج، جهاد، ارتش، سپاه، ایثارگر، شاهد، شهید، آزاده، جانباز، نظام، و … در اسم شرکت لازم است از نهادهای مربوطه مجوز های لازم اخذ شود.

استفاده از کلمه‌هایی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، اسم شرکت درصورتی که شرکت برای فعالیت های مربوط مجوز داشته باشد امکان پذیر است.

و…

در انتخاب نام کسب وکار خود عجله نکنید.

در برنامه ریزی تان برای شروع کسب وکار وقت بگذارید و این فرآیند انتخاب نام را انجام دهید. انتخاب یک نام مناسب زمانبر می باشد در انتخاب نام به هیچ عنوان عجله نکنید. برای اینکه بتوانید سریعتر کسب و کار خود را راه اندازی کنید و مشغول کسب درآمد شوید، از این مرحله به سادگی عبور نکنید. انتخاب نام چیزی نیست که در چند ساعت و یا ۲ الی ۳ روز اتفاق بیفتد، ممکن است حتی بیش از ۱ ماه طول بکشد، پس این یک امر طبیعی و عادی است.

 

اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط