راهنمای انتخاب نام برای کسب وکار (۱)

راهنمای انتخاب نام برای کسب وکار (۱)

مقدمه

از جمله مواردی که در یک کسب وکار باید به آن توجه شود و از اهمیت خاصی برخوردار است، بحث انتخاب نام برای کسب وکار است. در ادامه در این مقاله بیان خواهیم نمود که انتخاب نام مناسب تا چه انداره در موفقیت کسب وکارشان موثر است؟ و چگونه یک نام مناسب برای کسب وکار خود پیدا کنید.

دیدگاه های مختلف در مورد نام گذاری کسب وکار

برخی از کارشناسان در زمینه تبلیغات و برندینگ معتقد اند که یک نام برای کسب وکار باید معرفی کننده آن کسب وکار باشد تا مشتریان متوجه شوند که کسب وکار شما در مورد چیست و چه کالا یا خدماتی را ارائه می کنید؟ گروهی دیگر معتقدند که بهترین نام ، باید مبهم بوده تا باعث شود که ذهن مشتریان را درگیر کند و متوجه کسب و کار ما شوند. ولی من با گروه دوم موافق نیستم. با توجه به ساختار و ویژگی راحت طلبی و حفظ حالت موجود که مغز دارد و سعی می کند که خیلی بهش فشار وارد نشود، بنابراین نام هایی که تداعی کننده آن کسب وکار باشد راحتر در ذهن مشتریان قرار می گیرد، چون فشار کمتری به مغز وارد می شود.
pic na

اهمیت انتخاب نام مناسب

یک نام مناسب می تواند کسب وکار شما را سر زبان ها بیاورد و انتخاب نام اشتباه می تواند باعث فراموشی کسب وکار شما شود. ایده‌آل این است که نام کسب و کار شما تخصص، ارزش و خاص بودن محصول یا خدمات کسب و کارتان را با خود داشته باشد. از اینرو انتخاب نام مناسب برای کسب وکار اهمیت زیادی پیدا می کند و اگر با یک استراتژی مناسب بازاریابی همراه باشد می تواند موفقیت کسب وکار را به همراه داشته باشد. اما چگونه برای کسب و کار خود نامی مناسب پیدا کنید؟ در ادامه مواردی که برای انتخاب مناسبترین و موثرترین نام برای کسب وکارتان اشاره می‌کنیم.

ویژگی های یک نام مناسب

برای شروع روند انتخاب نام در ابتدا باید تصمیم گیری کنید که نامی که می خواهید انتخاب کنید انتظار می رود کدام ویژگی از کسب وکارتان را منتقل کند. نام انتخابی شما باید بر کلیدی ترین و منحصر به فرد ترین خدمتی که ارائه می کنید تاکید داشته باشد. هرچه نامی که انتخاب می‌کنید اطلاعات بیشتری از کسب و کارتان ارائه دهد و شفاف‌تر و مستقیم‌تر انتقال دهنده‌ خدمات و کالای شما باشد، نیاز کمتری به توضیح دادن آنها به مشتریان خواهید داشت. برای مثال ” شرکت کاشی پارس” نمونه ای از انتخاب یک نام مناسب است که بیان می کند که شرکت در زمینه کاشی و سرامیک فعالیت می کند.

نقش حوزه فعالیت کسب وکار در نام گذاری کسب وکار

مورد دیگر که قبل از نام گذاری کسب وکار خود باید به آن توجه کنید این است که، بازارهایی که ممکن است در آینده بخواهید بدان وارد شوید و تنوع محصولات یا خدمات آتی کسب و کار خود فکر کنید. برای مثال نام گذاری یک کسب کار به نام ” خدمات تایپ و تکثیر شهرری” است. اگر این شخص بخواهد کارش را خارج از شهرری گسترش دهد چه معنایی خواهد داشت؟ اگر شرکت یا کسب و کار شما بخواهد کارش را از خدمات تایپ و تکثیر به حوزه های دیگر مثل چاپ و نشر کتاب و … گسترش دهد چکار خواهد باید بکند؟ پس اگر در آینده قصد دارید شرکت را در خارج از محدوده جغرافیایی خود توسعه بدهید، از آوردن توضیح جغرافیایی در نام کسب وکار که می‌تواند فعالیت آن را محدود کند، خودداری کنید.

زمینه فعالیت کسب وکار و نام گذاری کسب وکار

نامی را انتخاب کنید که شفاف و هم به اندازه کافی کلی و بیان کننده ویژگی آن کسب وکار در ذهن مشتری باشد. مثلاً ” گشت تور” افراد را یاد چه کسب وکاری می اندازد، مسلماً افراد قادرند تا بلافاصله خدمات ارائه شده توسط این کسب وکار که در زمینه خدمات مسافرتی از قبیل تور، بلیط، ویزا و … می اندازد، بنابراین این نامگذاری کاملاً مناسب است.

اهمیت چشم انداز آتی در نام گذاری کسب و کار

مسلماً هر صاحب کسب وکاری به توسعه کسب و کار خود فکر می کند پس از همین حالا چشم اندازی برای کسب و کار خود متصور باشید و در انتخاب نام، چشم انداز آتی کسب وکار خود را در نظر بگیرید ولی اگر قصد دارید کسب وکار خود را در یک زمینه تخصصی و خاصی در پیش بگیرید یا در محدوده جغرافیایی خاصی فعالیت داشته باشید، در نامگذاری می توانید به محدوده ی جغرافیایی کسب وکار اشاره نموده چون می‌تواند جذابیت ایجاد کرده و آن کسب وکار را از کسب و کارهای مشابه در مناطق دیگر متمایز کند و اگر به خدمات خود اشاره کنید، حواس افراد را به خدمات خود متمرکز می کنید.

در مقاله بعدی به ادامه این موضوع خواهیم پرداخت

اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *