هدف‌گذاری صحیح و راه های رسیدن به موفقیت در کسب‌وکار۱

هدف‌گذاری صحیح و راه های رسیدن به موفقیت در کسب‌وکار۱

مقدمه

با توجه به نزدیک شدن به سال نو تصمیم گرفتم مقاله با عنوان هدف گذاری صحیح و راه های رسیدن به موفقیت در کسب وکار را بنویسم. معمولاً پایان سال و شروع سال نو فرصتی مناسب برای صاحبان کسب و کارها و مدیران می باشد که به بررسی عملکرد خود در طول سالی که سپری کردند و هدف گذاری برای سال پیش رو می باشد.

به نظر شما چند درصد از افراد جامعه برای زندگی خود هدف‌دارند؟ چند درصد از صاحبان کسب‌وکار برای کسب‌وکار خود هدف‌گذاری می‌کنند؟ چند درصد از افراد جامعه و صاحبان کسب‌وکار اهدافشان را می‌نویسند؟ مسلماً درصد خیلی کمی از صاحبان کسب‌وکارها اهدافی دارند و آن را مکتوب کرده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۳ درصد از افراد جامعه هستند که اهداف خود را نوشته‌اند. به نظر شما در کشور ما چند درصد از صاحبان کسب‌وکارها اهداف خود را مکتوب شده و به‌صورت صحیح هدف‌گذاری خود را انجام داده‌اند. چرا برخی افراد راحت و آسان به اهداف خود می‌رسند و برخی هرگز؟ چگونه بعد از مدتی متوجه شویم در مسیری که داریم حرکت می‌کنیم درست هست یا نه؟ در ادامه بیان خواهیم نمود که چگونه هدف‌گذاری صحیح انجام دهیم و راه‌های رسیدن به اهداف در کسب‌وکار را بررسی خواهیم نمود.

اهمیت و ضرورت هدف‌گذاری در کسب‌وکار

شروع و توسعه هر کسب‌وکاری نیازمند تعیین و تدوین اهداف و برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدن به این اهداف است. درواقع هدف‌گذاری در کسب وکار به‌ مانند ترسیم جاده‌ای برای آینده است که برای رسیدن از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب در آینده کسب‌وکار خود بایستی ایجاد کنیم که نیازمند تلاش، پشتکار، مقاومت و صبر در برابر مشکلات در سایه دستیابی به اهداف امکان‌پذیر است. تلاش بی‌هدف ‌مانند پرتاب تیر در تاریکی است. افراد تا زمانی که رؤیایی در ذهن و اهدافی بر روی کاغذ نداشته باشند، به مقصد مطلوب نخواهند رسید. انسان تا زمانی که نداند به دنبال چه چیزی هست، یعنی تا زمانی که هدفی برای خود نداشته باشیم نمی‌تواند به‌درستی راه و مسیر خود را پیدا کند.

این جمله از نیچه خیلی قشنگ بیان‌شده: ” اگر چرایی چیزی را بدانید با چگونگی آن کنار می‌آیید”.

یکی از موانع بسیار مهم دیگر در موفقیت یک کسب‌وکار این هست که صاحبان کسب‌وکارها هدف گذاری برای کسب‌وکار خود نمی کنند.

مزایای هدف‌گذاری در کسب وکار

 • – امکان اندازه‌گیری پیشرفت و بهبود را برای مدیران و صاحبان کسب وکارها فراهم می‌نماید.
 • – شرط لازم برنامه‌ریزی است، برنامه بدون هدف بی‌معنی است.
 • – باعث تمرکز بر فعالیت‌ها می‌شود.
 • – امکان تدوین شاخص‌ها و معیارهایی برای ارزیابی عملکرد را فراهم می‌نماید.
 • – میزان کارایی و اثربخشی سازمان را معین می‌کند.
 • – احتمال موفقیت را بیشتر می‌کند.

چگونگی تعیین و تشخیص اهداف در کسب‌وکار

برای هدف‌گذاری توجه به مأموریت و چشم‌انداز کسب‌وکار ضروری است؛ یعنی فلسفه وجودی و علت به وجود آمدن و چرایی کسب‌وکار شما چیست؟ چه چشم‌انداز و دورنمایی برای آینده‌ی کسب‌وکار خود متصور هستی؟ بعدازاینکه پاسخ این دو سؤال را به‌دقت دادیم، وقت آن است تا با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف خود و نیز و آگاهی از فرصت‌های و تهدیدها پیرامون کسب‌وکارتان، اهداف مناسب و واقع‌بینانه‌ای را تنظیم کنید. اهداف در کسب کار با توجه بر اساس دوره زمانی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: اهداف کوتاه‌مدت که برای مدت کمتر از یک سال تدوین می‌شود، اهداف میان‌مدت که برای دوره بین ۱ تا ۳ سال را شامل می‌شود و اهداف بلندمدت که برای دوره بیش از ۳ سال در نظر می‌گیرند. پس ابتدا اهداف بلندمدت، سپس میان‌مدت و در انتها اهداف کوتاه‌مدت برای خود تعیین کنید.

ویژگی‌های هدف‌گذاری مؤثر

روش‌های مختلفی برای هدف‌گذاری وجود دارد. برای انجام هدف‌گذاری مؤثر و صحیح، حتماً دقت کنید که اهداف شما باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • روشن و دقیق بودن

اولین نکته در مورد هدف‌گذاری این است که هدف ما باید دقیق و شفاف باشد و بدانیم به چه چیزی می‌خواهیم برسیم و اهداف را به‌صورت کلی بیان نکنیم، مثلاً ” می‌خواهم کسب‌وکارم پیشرفت کند”. این جمله کلی است و دقیق و شفاف بیان نکرده است، مثلاً بگوییم افزایش درآمد یا سود، افزایش سرمایه، کسب جایگاه در بازار، اعتبار برند، رضایت‌مندی مشتری. همه این‌ها که گفته شد بیان‌کننده پیشرفت یک کسب‌وکار است. پس به‌صورت دقیق، روشن و جزئی هدف را باید بیان کنیم.

 

 • قابلیت اندازه‌گیری

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در هدف‌گذاری این است که هدف باید قابل‌اندازه‌گیری باشد. مثلاً وقتی می‌گوییم افزایش درآمد یا سود یا رضایت‌مندی مشتری یا اعتبار برند، مغز ما خوب متوجه نمی‌شود و درک نمی‌کند به خاطر همین دنبال اینکه حرکتی بخواهد بکند نمی‌رود؛ بنابراین باید عدد و یک مقدار کمی را مشخص کنیم که بعداً خواستیم کسب وکارمون را بسنجیم با یک عدد و رقمی بسنجیم که به هدفمون رسیدیم یا نه. برای مثال می‌توانیم بگوییم ” افزایش سود به میزان ۴۰ میلیون تومان” یا ” افزایش سرمایه به میزان ۱۰۰ میلیون تومان”.

 

 • قابل‌دستیابی بودن

اهدافی که برای کسب‌وکارتان تنظیم می‌کنید باید قابل‌دستیابی باشد. نباید خیلی کوچک که به‌راحتی و بدون هیچ زحمت و دغدغه‌ای به آن دست‌یابیم و همچنین نباید خیلی بزرگ باشد که به آن‌ها نرسیم. اهداف باید با توجه محدودیت‌های مختلفی از قبیل منابع مالی و نیروی انسانی و امکانات و تکنولوژی که در کسب‌وکارمان با آنها مواجه هستیم، تدوین کنیم.

اگر سود ماهیانه شما به‌طور متوسط ۴ میلیون در ماه است نباید هدفتان پس‌انداز ۱۰۰ میلیون تومان در سال برای خود بگذارید.

 

 • دارای زمان مشخص باشد.

برای رسیدن به اهداف خود یک مهلت انجام تعیین کنید و دقیقاً مشخص کنید که چه وقت و کی باید به اهداف خود برسید. بر طبق اصل پارکینسون اگر برای رسیدن به اهداف خود مهلت مشخصی تعیین نکنید، ممکن است، آن اهداف برای مدت طولانی به طول بکشد و یا شاید اصلاً بهش دست پیدا نکنید. برای مثال بگویید ” افزایش سرمایه به میزان ۲۰۰ میلیون تومان تا پایان سال ۹۶″ و یا ” دستیابی به ۵۰ درصد از سهم بازار تا پایان سال ۹۸ “.

در مقاله بعدی نکاتی را در مورد هدف گذاری و چگونگی دستیابی به اهداف در کسب وکار صحبت خواهیم کرد.

اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

۱۰ نظر

 1. شهريار ناصح

  متشکرم استاد خیلی عالی بود

  از اونجایی که همه جا ما داریم نام هدفگاری smart را میشنویم اگه محبت میکردین و توضیح میدادین که هر مرحله از این ۵ مرحله اسمارت رو کجای مقاله توضیح دادین من فکر میکنم که مخاطب بیشتر با مقاله ارتباط میگرفت

  من این نکته رو مطرح کردم چون خودم با اینکه چندین کتاب درمورد موفقیت و هدفگذاری خوندم ولی هنوز درست نمیدونم R در این هدفگذاری به چه معنا است و برای اجرایی کردن آن باید چه اعمالی انجام داد

  پاسخ
  1. admin

   سلام دوست عزیز.
   ممنون از شما که مطالب مقاله رو کامل مطالعه کردید. چگونگی هدف گذاری در این مقاله صد درصد از مدل اسمارت نیست.
   ولی در مقاله بیان کردم در ابتدا که با توجه به نقاط قوت و ضعف سازمانمون و فرصت ها و تهدید هایی که برای کسب وکارمون وجود دارد بیاییم واقع بینانه اهدافمون روبنویسیم.

   پاسخ
 2. ولی بختیاری

  با سلام و تشکر از مطالب خوب و مفیدتان
  استاد گرامی از اینکه این مطالب سودمند را ارائه مینمایید، سپاسگزارم، لکن سئوال اساسی من این است که بعد از هدف گذاری، انگیزه پیگیری هدف را چگونه باید پی ریزی نمود که به آن هدف خاص برسیم؟

  پاسخ
 3. نسرین حیاتی

  سلام به شما استاد ارجمند.ممنون برای مقاله مفیدتون درباره هدف گذاری در کسب کار.نکاتی که در این مقاله امده بود می تواند تکلیف خیلی افراد با کارشان واهداف نوشته یا نانوشته شان مشخص کند.پایدار باشید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *