چه نوع شرکتی با توجه به کسب وکار خود ثبت کنیم؟

چه نوع شرکتی با توجه به کسب وکار خود ثبت کنیم؟

مقدمه

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع شرکت ها صحبت کنیم و اینکه این شرکت ها چه فرقی با هم دارند و چه تعهداتی برای افراد هر کدام از این شرکت ها بوجود می آورد.

انواع شرکت ها

طبق ماده ۲۰ قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران هفت نوع شرکت وجود دارد و به رسمیت شناخته می شود.

 • شرکت های سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت های تضامنی
 • شرکت نسبی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت های تعاونی

22

شرکت های سهامی

شرکت های سهامی، شرکت هایی هستند که سرمایه آنها به سهام تقسیم شده است و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی آنهاست. شرکت های سهامی خود نیز به دو نوع سهامی عام و خاص تقسیم می شوند:

۱)شرکت های سهامی عام: شرکتی است که موسسان قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند و قسمتی از سرمایه( حداقل ۲۰ درصد) از سرمایه شرکت را خودشان تعهد کرده و حداقل مبلغ ۳۵ درصد تعهد شده را در حسابی به نام شرکت در یکی از بانکها به ودیعه گذاشته می شود.

۲) شرکت سهامی خاص: شرکتی است که تمام سرمایه آن از سوی موسسان شرکت تامین می شود و دست کم ۳۵ درصد آن در یکی از بانک ها به نام شرکت در حال تاسیس به ودیعه گذاشته می شود.در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشند. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است. مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده و تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهم تقسیم خواهد شد.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت هایی هستند که با تعدا اعضای حداقل دو نفر برای امور تجاری تشکیل می شود، بدون آنکه سرمایه شرکت به سهام تقسیم شود و هر یک از شرکا فقط به میزان سرمایه گذاری که در شرکت انجام داده اند، مسئول هستند.حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به مانند شرکت های سهامی خاص مبلغ یک میلیون ریال می باشد. همچنین کل سرمایه شرکت باید تحویل مدیر عامل شود و مدیر عامل اقرار به دریافت نماید و نیازی به ارائه رسید بانکی و افتتاح حساب و واریز وجه به حساب شرکت وجود ندارد.

شرکت های تضامنی

شرکت های تضامنی، نوعی شرکت تجاری است که با تعداد اعضای حداقل ۲ نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود، یعنی چنانچه دارایی های شرکت برای پرداخت بدهی های شرکت کافی نباشد، فرقی نمی کند هر یک از شرکا چه اندازه سرمایه گذاری در شرکت داشته اند، بلکه هر یک از شرکا به یک اندازه موظف به پرداخت مطالبات بستانکاران هستند. به همین دلیل در کشور ما تعداد شرکت های تضامنی به چشم نمی خورد.

شرکت نسبی

شرکت های نسبی به مانند شرکت های تضامنی است با این تفاوت که هر یک از شرکا به نسبت سرمایه گذاری که در شرکت انجام داده اند، مسئول بازگرداندن و تادیه قروض شرکت می باشند.

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت هایی هستند که بین یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام و دو یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود. شرکای ضامن معمولاً سرمایه گذارانی هستند که به اصول تجارت آشنایی ندارند و شرکای دسته دیگر در امور تولید، خدمات و تجارت خبره هستند ولی سرمایه کافی ندارند. مسئولیت پرداخت تمام قروض شرکت بر عهده شرکای ضامن است، حتی بیشتر از میزان سرمایه گذاری در شرکت و شرکای دارای مسئولیت محدود فقط به میزان سرمایه خود در شرکت مسئولیت پرداخت بدهی ها و تعهدات شرکت را دارند.

شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی: شرکت مختلط سهامی، شرکتی است که بین یک عده از شرکا دارای سهام و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود. شرکای سهامی به میزان مقدار سهامی که در سرمایه شرکت دارند، مسئولیت پرداخت دیون و تعهدات را بر عهده دارند، در صورتی که شرکای ضامن مسئول پرداخت تمام بدهی شرکت و تعهدات شرکت می باشند.

شرکت های تعاونی

شرکت های تعاونی بستر مناسبی برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال در جامعه هستند. این شرکت ها در زمینه های مختلف از قبیل تولید، خدمات، بازرگانی، آموزش و پژوهش و … به مانند سایر شرکت ها فعالیت نمایند. انواع شرکت های تعاونی عبارتند از:

۱) شرکت تعاونی تولیدی: نوعی از شرکت تعاونی هستند که می توانند نسبت به تولید یک یا چند محصول اقدام نمایند و یا آنکه بین عده ای از تولیدکنندگان یک محصول خاص صنعتی یا کشاورزی برای تامین مواد اولیه، ابزار و تجهیزات مورد نیاز کسب وکار با یکدیگر همکاری نمایند.

۲)شرکت تعاونی توزیعی: شرکتی است که نسبت به توزیع و پخش کالاها اقدام نموده و یا آنکه بین عده ای از مصرف کنندگان که نیاز مصرفی مشترکی دارند، تشکیل می شود. کارکنان یک بنگاه خصوصی بزرگ و یا دستگاه دولتی به منظور تهیه خواربار، نوشت افزار، وسایل خانگی و دیگر کالاهای مصرفی مورد نیاز خود می توانند شرکت تعاونی مصرف یا توزیع بزنند. برای مثال تعاونی مصرف فرهنگیان یا ….

۳) شرکت تعاونی تولیدی- توزیعی: نوعی شرکت تعاونی است که می توانند به منظور مختلف تولیدی، خدماتی، بازرگانی در چهارچوب مقررات مربوط فعالیت نمایند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

۶ نظر

 1. امین دولت شاه

  استاد زارعی پور گرامی
  موضوع فعالیت شرکتها یکی از موضوعاتی هست که خیلی از افراد در هنگام ثبت شرکت اطلاعی از آن ندارن و در اکثر مواقع چیزی غیر از نیازشون رو ثبت میکنن. سپاس از شما که آموزشهای کاربردی رو ارائه داده اید.

  پاسخ
 2. پروین شیربیشه

  با درود و تبریک سال نو
  سپاس فراوان برای ارائه اطلاعات مفید در خصوص انواع شرکت ها
  از شما درخواست داریم در خصوص تبدیل یک کسب و کار آموزشی الکترونیک شخصی به یک موسسه آموزشی ثبت شده نیز توضیحاتی در سایت خود قرار دهید

  پاسخ
  1. admin

   با سلام.
   ممنون از اینکه مطالب سایت ما رو دنبال کردید.
   حتماً این کار رو می کنم.
   ولی یک راهکار این هست که اگر جا و مکان دارید نمایندگی یک موسسه آموزشی دیگه رو با پرداخت مبلغی از موسسه دیگه بگیرید.
   ولی مجوز رو شما می تونید از سازمان فنی و حرفه ای و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بگیرید که یه مقدار اذیت میشید. بعدش نسبت به ثبت اون اقدام کنید که ثبت کردنش راحت هستش.

   پاسخ
 3. مشایخ

  سلام استاد بزرگوار
  امید وارم موفق باشید
  مطالب زیبا و البته کاربردی رو اشاره کرده بودید . موضوعیه که خیلی از افراد برای ثبت شرکت با اون درگیر هستند…ممنون از راهنمایی های مفید شما

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *